אודות

בית מזיא לתיאטרון מתקיים כבית ליצירה, והצגה של תיאטרון שוליים בלב מרכזה של ירושלים.

בבית מזיא פועלות שלוש קבוצות תיאטרון משמעותיות בירושלים, תיאטרון פסיק, קבוצת התיאטרון הירושלמי ותיאטרון האינקובטור ובמקביל אליהם מתארחים בבית מזיא אמנים רבים ומגוונים, מירושלים ומחוצה לה.

זאת בנוסף לשיתופי פעולה עם קבוצות מחול, מוסיקה ותיאטרון מקומיות ובין לאומיות. בין המדרחוב לשוק מחנה יהודה, בין מרכז העיר לשכונת נחלאות, הוא ניצב במקומה הסמלי של האמנות שמחברת את חלקי העיר יחדיו.

תיאטרון פסיק – נוסד בשנת 1997 כמענה לצורך של מחזאות צעירה ומקורית בארץ לצד הכשרה יסודית בלימוד אמנויות התיאטרון. רואה לעצמו כמטרה לפתח קלאסיקה ישראלית חדשה בתחום אמנויות התיאטרון בישראל, להעמיד דור של שחקנים בארץ ולפעול לקידום צמיחה תרבותית בירושלים ובישראל.

קבוצת התיאטרון הירושלמי – קבוצת התיאטרון הראשונה בארץ היוצרת פרינג' ישראלי, הוקמה בשנת 1985 ורואה במקורות היהודיים וארון הספרים הישראלי מקור ליצירה התיאטרונית, כשקולה של האשה מוצג בקדמת הבמה.

תיאטרון האינקובטור – תיאטרון רפרטוארי המהווה בית ליצירה ירושלמית מקורית, צעירה, נועזת וחדשנית. התיאטרון קיים מאז שנת 2005 ושואף לעורר שיח תרבותי העוסק במורכבותה של החברה הישראלית ומקורותיה ולשמש כחממה ליצירה מקורית וחדשנית להנאת וחווית קהל רב ומגוון.

מרכז הפרינג' – מארח יוצרות ויוצרי תיאטרון עצמאיים תוך מתן תמיכה וליווי באפנים שונים לאמנים וקבוצות קטנות שאין להם ולהן את התמיכה של מוסד תיאטרון גדול. בכך מתאפשר למאות אמנים חדשים כל שנה לתת במה למופעים ניסיוניים, חדשניים ומיוחדים במינם.

בית מזיא היה ביתו של הרב ד"ר אהרון מזי"א, איש ציבור רב פעלים שעבר לירושלים בשנת 1902. היה רופא, בלשן, איש ציבור, רב מוסמך, מהנדס ופרדסן ולקח חלק בחידוש השפה העברית עם ידידו אליעזר בן יהודה.

דילוג לתוכן